Kapková závlaha

Je nutné mít kapkovače přímo u rostliny?

Pokud jsou rostliny zasazeny v zemi není nutné mít kapkovače přesně u rostliny, už při použití kapkové trubky o rozteči kapkovačů 33cm dochází po cca 20minutách jednolitý zalitý pás.

 Jak velký tlak je potřeba pro použití kapkové hadice.

Tento údaj je rozdílný a najdete ho ve specifikaci každé kapkové hadice. Některé kapkové hadice lze použít už od tlaku 0,25 bar.

 Co znamená tlaková regulace u kapkové trubky?

Tlaková regulace je specifická vlastnost kapkovače. Díky tomu kapkovač dodává specifické množství vody při jakémkoli provozním tlaku. Např. kapková trubka MegaDrip pracuje od tlaku 0.5 do 4 bar a v tomto rozsahu proteče kapkovčem vždy přesně 2 l / hod.

 Kapková trubka bez regulace tlaku bude mít rozdílnou dávku na začátku a na konci?

Ano i ne. Kapkové trubky bez regulace tlaku mají jednu "nevýhodu" a to, že velikost průtoku kapkovačem je závislá na tlaku vody v potrubí to samo osobě zas až tak nevadí, ale v případě, že kapka neleží na rovině nastane velký rozdíl v dávkování na kopci a podkopcem. Kapkové trubky bez regulace tlaku se tak doporučují na rovný povrch (převýšení do 0,5m), kde budou i tyto kapkové trubky dávkovat rovnoměrně.

 Jak dlouhá může být jedna linka kapkové hadice.

Tento údaj je různý a je závislí na vstupním tlaku a použité kapkové trubce. Tento údaj najdete vždy v příslušné specifikaci kapkové trubky. Obecně se dá říct, že námi prodávané kapkové trubky mají maximální délku jedné linky 120m při 2,5bar. Vyjímkou jsou jen kapkové trubky MicroLine.

 Jak často a čím proplachovat kapkové trubky, aby se nezanášely?

Aby se kapkové trubky nezanášely je potřeba používat kvalitní filtraci. Před začátkem sezony a několikrát během zavlažovacího období je dobré otevřít konce kapkových trubek a a nechat vodu volně vytékat. Nečistoty se usazují od konce. pokud přesto dojde k zanešení kapkových trubek doporučuji vypláchnutí trubek slabým roztokem kyseliny cca 0,3%.Nejlepší je kyselina fosforečná - rozpouští i kovy - železo, mangan a pod.

 Podzemní kapková závlaha, neucpou se jednotlivé kapkovače hlínou a kořínky?

Pro podzemní kapkovou závlahu je nutné použít speciální kapkovou trubku Drip-line XFS-SDI, která je přímo navržena pro instalaci pod travník. Tato trubka je opatřena několika systémy, které zabraňují mechanickému ucpání a navíc mají patentovanou technologii s měděným plíškem, který zabraňuje zarůstání kapkovačů kořínky. Doporučená instalace pro trávníky je 10-15cm pod povrch s rozestupem kapkové závlahy 30-40cm.

 Jak správně zazimovat kapkovou závlahu?

Kapkové trubky není nutné před zimou uklízet, stačí je pouze odvodnit ideální je vyfoukat vzduchem případně postačí i pouhé otevření konců kapkových trubek.Kapkové trubky jsou velmi odolné a malé množství vody v kapkových trubkách nevadí.